Πλήρωσε το κακό παιχνίδι στην Κροατία η Εθνική, και έμεινε εκτός Μουντιάλ (βίντεο)

Η εθνική μας ήταν ξανά ΟΜΑΔΑ, δεν είχε καμία σχέση με αυτή του Ζάγκρεμπ και το πάλεψε όσο μπορούσε. Ωστόσο, έμεινε στο 0-0 με την Κροατία και σε συνδυασμό με την ήττα της στο πρώτο ματς με 4-1, έμεινε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Θετικότατη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο από την «γαλανόλευκη», ωστόσο της έλειψε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης. Δεν πήρε ρίσκα η Κροατία, που έπαιξε ξεκάθαρα με πιο αμυντικούς προσανατολισμούς, έχοντας προίκα το σκορ του πρώτου αγώνα.

Φοβερή εμφάνιση από Μανωλά και Σωκράτη, φάνηκε πόσο έλειψε ο πρώτος από το παιχνίδι στο Ζάγκρεμπ. Εξαιρετικός για ακόμη μια φορά ο Ζέκα που... κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, θετικοί και οι Ρέτσος, Τοροσίδης.

Χάρμα οφθαλμών ο Πέρισιτς από την Κροατία που λίγο έλειψε στο 43ο λεπτό να σκοράρει με τρομερό μακρινό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Καρνέζη. Πολύ καλό παιχνίδι και από τους Μόντριτς, Μπρόζοβιτς που «έλυναν και έδεναν» στο κέντρο, δεν τους ακολούθησε σε απόδοση ο Ράκιτιτς που ήταν αρνητικός.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέτσος, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Ζέκα, Μπακασέτας (59’ Γιαννιώτας), Λάζαρος (59’ Φορτούνης), Μήτρογλου (77’ Πέλκας).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (90+1’ Μίτροβιτς), Πέρισιτς (86’ Ρέμπιτς), Μάντζουκιτς, Κάλινιτς (78’ Κράμαριτς).

Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)
Βοηθοί: Σάντερ βαν Ρέκελ (Ολλανδία), Έρβιν Ζάινστρα (Ολλανδία)
Tέταρτος: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»

«Για τα άρθρα που αναδημοσιεύονται εδώ με πήγη, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο την ιστοσελίδα»