Η ΑΕΚ ήταν πιο... ομάδα και πήρε δίκαια την πρόκριση! (βίντεο)

«Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση» αναφέρει μία λαϊκη ρήση, που η ΑΕΚ φρόντισε να επιβεβαιωθεί για ακόμη μία φορά.

Η «Ένωση» νίκησε για τρίτη φορά τον Ολυμπιακό στη εφετινή σεζόν και κατάφερε να αποκλείσει τους Πειραιώτες από το Κύπελλο, λίγα 24ωρα μετά το «διπλό» στο «Καραϊσκάκη» για το πρωτάθλημα.

Πιο συγκεκριμένα, ο «δικέφαλος», ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε την Τετάρτη με 2-1 των «ερυθρόλευκων» στο ΟΑΚΑ κα,ι σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία του πρώτου αγώνα, σφράγισε το εισιτήριο που οδηγεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Χριστοδουλόπουλος με άπιαστη κεφαλιά στο 57ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, ενώ στο 73' ο Αραούχο λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του.

H ομάδα του Πειραιά μείωσε στο 83' με κεφαλιά του Ταχτσίδη και μπήκε, προσωρινά, στη διεκδίκηση της πρόκρισης, η οποία πάντως κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων αφού δεν άλλαξε κάτι στα λεπτά που απέμεναν για το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί η μεγάλη συμβολή στην πρόκριση που έχει ο γκολκίπερ του «δικεφάλου», Μπάρκας, ο οποίος φώναξε «παρών» όποτε χρειάστηκε, ιδίως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, όταν οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το δεύτερο γκολ.

Κίτρινες: Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Κονέ - Μιραλάς

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες (27΄λ.τρ. Χριστοδουλόπουλος), Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μπακασέτας (89΄ Γαλανόπουλος), Μασούντ, Λιβάγια (66΄ Αραούχο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Προτό, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Νικολάου, Κούτρης, Ζιλέ (65΄ Οφόε), Ταχτσίδης, Μάριν (69΄ Πάρντο), Φορτούνης, Μιραλάς, Ανσαριφάρντ (75΄ Τζούρτζεβιτς).

«Για τα άρθρα που αναδημοσιεύονται εδώ με πήγη, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο την ιστοσελίδα»