Ο Ολυμπιακός στην κορυφή της Ευρώπης στο πόλο (βίντεο)

Αυτοκράτορες της Γηραιάς Ηπείρου οι «ερυθρόλευκοι», επικράτησε δίκαια της μεγάλης αντιπάλου του στον τελικό του final-8

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ομπράντοβιτς, στον παίκτη παραπάνω, 2:41 πριν από το τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Η Προ Ρέκο ισοφάρισε με τον Μάντιτς, με δυνατό μακρινό σουτ, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε και πήρε και πάλι το προβάδισμα, με τον Μπούσλιε αυτή την φορά να σκοράρει, μετά από ασίστ του Μυλωνάκη, με το 2-1 να είναι το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η Προ Ρέκο ισοφάρισε με τον Μολίνα από θέση οφσάϊντ, το οποίο όμως δεν υποδείχθηκε, 5:27 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Ο Γούνας αιφνιδίασε δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Θρύλο με 3-2, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση η Προ Ρέκο ισοφάρισε και πάλι, αυτή την φορά με τον Ιβοβιτς. Ο Φουντούλης έδωσε τη λύση, στον παίκτη παραπάνω, για το 4-3 και ο Πάβιτς σε δύο περιπτώσεις έδειξε την κλάση του. Ομως σε μία φάση όπου ο Μυλωνάκης τραυματίστηκε, ο Ντι Φούλβιο επωφελήθηκε και ισοφάρισε σε 4-4. Μετά από σουτ του Ομπράντοβιτς στο δοκάρι , η Προ Ρέκο βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε πέναλτι, όμως το απέκρουσε ο Πάβιτς, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 4-4.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, με 5-4, με μακρινό σουτ του Γιάννη Φουντούλη, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Δερβίσης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές Ελλάδος. Ο Ντι Φούλβιο απάντησε μειώνοντας και πάλι στο γκολ και με τον Αλεσιάνι, στην κόντρα, ισοφάρισε με 6-6, 1:20 πριν από το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Αλλά ο πρώτος σκόρερ του Θρύλου στην Ευρώπη, ο Γενηδουνιάς είχε την λύση, πετυχαίνοντας το 7-6, στον παίκτη παραπάνω, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο.

Εξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Φουντούλης πυροβολεί για το 8-6, ενώ και πάλι ο Φουντούλης, το τέταρτο γκολ του στο ματς, πετυχαίνει το 9-6, 4:11 πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Ετσεμπίκε σε σουτ του έκανε, ο Πάβιτς προσπάθησε να συγκρατήσει την μπάλα, η οποία δεν φάνηκε να περνάει ολόκληρη τη νοητή γραμμή, όμως το γκολ μέτρησε, 9-7, 2:30 πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 4-4, 7-6, 9-7.

Ολυμπιακός (Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος.

Προ Ρέκο (Βουγιασίνοβιτς): Τεμπέστι, Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 1, Αλεσιάνι 1, Μολίνα 1, Μποντέγας, Ίβοβιτς 1, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Φιλίποβιτς, Αϊκάρντι, Τζίτο, Βολάρεβιτς.

«Για τα άρθρα που αναδημοσιεύονται εδώ με πήγη, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο την ιστοσελίδα»