Πορτογαλία-Ισπανία 3-3 (βίντεο)

Μπορεί η Ισπανία και η Πορτογαλία να αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στο Σότσι, στο εναρκτήριο παιχνίδι τους στο Μουντιάλ της Ρωσίας, ωστόσο στο ιβηρικό ντέρμπι νίκησε το ποδόσφαιρο.

Το παιχνίδι είχε έξι γκολ, πλούσιο θέαμα, ένα δοκάρι, συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων, έναν Κριστιάνο Ρονάλντο on fire, σημειώνοντας χατ-τρικ και έναν Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος άρχισε το Παγκόσμιο Κύπελλο με δύο γκολ.

Ο Κριστιάνο μόλις στο 3ο λεπτό μπήκε στην περιοχή των «φούριας ρόχας» και ο συμπαίκτης του στη Ρεάλ, Νάτσο, τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή του ματς να διατάσσει η μπάλα να στηθεί στην άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο... παθών, ο οποίος νίκησε τον Ντε Χέα και άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος.

Ο καταλογισμός του πέναλτι φάνηκε αυστηρός, καθώς ο Κριστιάνο έδειχνε να αρχίζει την πτώση του, πριν ο Νάτσο έρθει σε επαφή με τα πόδια του. Πάντως, το VAR έδειξε κανονικά ότι είναι ορθή η στιγμιαία απόφαση του ρέφερι.

Στο 24ο λεπτό ήρθε η απάντηση των Ισπανών, οι οποίοι ισοφάρισαν με εξαιρετικό πλασέ του Ντιέγκο Κόστα, ενώ δύο λεπτά αργότερα το συγκρότημα του Ιέρο είχε δοκάρι (οριζόντιο) με τον Ίσκο.

Κι ενώ ολα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια, μετά από ένα τραγικό λάθος του Ντε Χέα σε σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο, η Πορτογαλία ανέκτησε το προβάδισμα, κάνοντας το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του αστέρα της Ρεάλ.

Στο 54ο λεπτό ο Ντιέγκο Κόστα απάντησε στον «CR7» και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση έκανε το 2-2 για την Ισπανία, με τον Νάτσο τέσσερα λεπτά αργότερα να κάνει την ολική ανατροπή για την ομάδα του Ιέρο.

Πάντως ο Ρονάλντο δεν είχε πει την τελευταία του λεξη και με μια άπιαστη απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε στο 87' το 3-3.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ Σοάρες, Πέπε, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μουτίνιο, Μπρούνο Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα (69' Κουαρέσμα), Γκονσάλο Γκέντες (80' Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ισπανία (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χεά, Νάτσο, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Κόκε, Νταβίδ Σίλβα (86' Λούκας Βάσκεζ), Ίσκο, Ινιέστα (70' Αλκάνταρα), Ντιέγκο Κόστα (77' Άσπας)