Ρωσία - Σαουδική Αραβία 5-0 (βίντεο)

Σοβαρή και ουσιαστική, η διοργανώτρια Ρωσία άφησε πίσω τις κακές εμφανίσεις των φιλικών αγώνων και επικράτησε άνετα με 5-0 της Σαουδικής Αραβίας στην Μόσχα, στην πρεμιέρα του 21ου Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πιο συγκεκριμένα, η Ρωσία στον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ συνέτριψε με 5-0 σκορ την αντίπαλό της κι έκανε -με τον πλέον εμφατικό τρόπο- ποδαρικό με το δεξί στην κορυφαία ποδοσφαιρική γιορτή.

Στο 13ο λεπτό όλο το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι καθώς οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαζίνσκι, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα του Γκολόβιν, κάνοντας το 1-0.

Στο 43ο λεπτό η «αρκούδα» διπλασίασε τα τέρματα της με ψύχραιμο πλασέ του Τσερίσεφ, με τον Τζούρα στο 71' να γράφει το 3-0 για την ομάδα του.

Η Ρωσία πάντως πέτυχε ακόμη δύο γκολ στα... χασομέρια του ματς, καθώς ο Τσερίσεφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Γκολοβίν με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90+4' διαμόρφωσαν το τελικό 5-0 για τους «οικοδεσπότες».

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Ακινφέεφ, Μάριο Φερνάντες, Κουτέποφ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Ζομπνίν, Γκαζίνσκι, Γκολόβιν, Σαμέντοφ (64' Κουζιάεφ), Τζαγκόεφ (24' Τσερίσεφ), Σμολόφ (70' Τζιούμπα)

Σαουδική Αραβία (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ-Μαγιούφ, Αλ-Μπρεΐκ, Οσ. Χαουσαουί, Ομ. Χαουσαουί, Αλ-Σαρανί, Οταΐφ (64' Φαχάντ), Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Φαράζ, Αλ-Τζασάμ, Αλ-Σερί (73' Χατάν), Αλ-Σαλάουι (84' Ασίρι)

Διαιτητής: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)

«Για τα άρθρα που αναδημοσιεύονται εδώ με πήγη, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο την ιστοσελίδα»