Σενεγάλη – Κολομβία 0-1 / Ιαπωνία – Πολωνία 0-1 (βίντεο)

Σενεγάλη – Κολομβία (0-1)

Η Κολομβία κέρδισε με 1-0, τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου και άφησε εκτός την Σενεγάλη, που αποκλείστηκε στις... κίτρινες κάρτες!

Οι ισορροπίες ήταν πολύ λεπτές, αλλά τα πράγματα ξεκάθαρα πριν τη σέντρα. Η Σενεγάλη έπαιζε για δύο αποτελέσματα, η Κολομβία μόνο για τη νίκη, όμως τα πάντα άλλαξαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης λόγω του αποτελέσματος στο άλλο παιχνίδι. Κάποια στιγμή με το σκορ στο 0-0 έπαιρναν και οι δύο την πρόκριση, όμως λίγα λεπτά αργότερα ο Μίνα πέτυχε το μοναδικό γκολ, έδωσε την πρόκριση και την κορυφή στους Κολομβιανούς, αφήνοντας την Σενεγάλη εκτός συνέχειας λόγω περισσότερων κίτρινων καρτών στην ισοβαθμία με την Ιαπωνία!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ομάδες να μην ρισκάρουν, το τέμπο να είναι χαμηλό και τις φάσεις απλά να μην υπάρχουν. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 13’ με ένα φάουλ του Κιντέρο, ενώ στο 31’ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την Κολομβία, καθώς ο Χάμες αποχώρησε τραυματίας. Νωρίτερα, ο διαιτητής Μάζιτς είχε δώσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σάντσες στον Μανέ, όμως με τη βοήθεια του VAR διόρθωσε την απόφασή του και τίποτα δεν άλλαξε. Κάποιες καλές ατομικές ενέργειες των Σενεγαλέζων στην αντίπαλη περιοχή δεν κατέληξαν σε γκολ και το 0-0 έμεινε φυσιολογικά μέχρι το ημίχρονο.

Αρχικά και στην επανάληψη η εικόνα ήταν ίδια. Οι Κολομβιανοί έδειχναν άγχος, οι παίκτες του Σισέ δεν ήθελαν να ανοιχτούν πολύ και στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνοιξε το σκορ. Στο 74’ ο Κιντέρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μίνα με δυνατή κεφαλιά πέτυχε το δεύτερό του τέρμα στο Mundial για το 0-1! Οι Σενεγαλέζοι βγήκαν αμέσως στην επίθεση για την ισοφάριση, όμως είτε έβλεπαν τον Οσπίνα να αποκρούει (77’ Νιανγκ) είτε οι προσπάθειές τους ήταν κακές (80’ Σαρ). Τελικά, παρά τις προσπάθειές τους τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη φετινή διοργάνωση να μην έχει ούτε μία αφρικανική ομάδα στους «16» για πρώτη φορά μετά το 1982.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Εντιαγιέ, Γκασαμά, Σανέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί (74’ Βαγκέ), Γκουέγ, Κουγιατέ, Σαρ, Κεϊτά (80’ Κονατέ), Μανέ, Νιανγκ (86’ Σακό)

Κολομβία (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Αρίας, Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Κ. Σάντσες, Ουρίμπε (83’ Λέρμα), Κιντέρο, Χάμες Ροδρίγκες (31’ Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο (89’ Μπόρχα)

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του αγώνα:

Ιαπωνία – Πολωνία (0-1)

Η αδιάφορη Πολωνία επικράτησε με γκολ του Μπέντναρεκ (59') της Ιαπωνίας με 0-1, ωστόσο η χώρα του ανατέλλοντος ηλίου πήρε την πρόκριση ως δεύτερη αντί της Σενεγάλης, αποκλείοντάς την στο Fair Play, αφού συγκέντρωσε λιγότερες κάρτες στον όμιλο!

Εξαρχής ο όμιλος συγκέντρωνε το ενδιαφέρον, αφού οι ομάδες ήταν λίγο-πολύ ισοδύναμες, δίχως ξεκάθαρο φαβορί και γεμάτο μεγάλες «μάχες». Τελικά, όλα κρίθηκαν στο νήμα, αφού γκολ, ισοβαθμίες κι επιθέσεις στο τέλος ήταν σχεδόν ίδια και η Ιαπωνία, παρότι ηττήθηκε από την αποκλεισμένη Πολωνία με 1-0, προκρίθηκε, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Σενεγάλη, η οποία επίσης έχασε από την Κολομβία και μάζεψε και περισσότερες κάρτες στον όμιλο!

Από την έναρξη του αγώνα η Ιαπωνία έπαιξε συντηρητικά, προσεκτικά και δίχως ρίσκα, προσπαθώντας να προφυλάξει την ισοπαλία, που θα της έδινε την πρόκριση σε κάθε περίπτωση. Από την πλευρά της η «αρμάδα» του Λεβαντόφσκι έπαιζε για την τιμή των όπλων, διεκδικώντας στην επίθεση της πιθανότητές της για ευτυχές τέλος στον όμιλο.

Στο 32’ μάλιστα «άγγιξε» το προβάδισμα, με τον Καβασίμα να αποκρούει τη δυνατή κεφαλιά του Μπερεζίνσκι πάνω στη γραμμή, πριν οι Ασιάτες διώξουν σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η μοναδική μεγάλη στιγμή στον αγώνα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που δεν περιλάμβανε αλλαγές στο σκορ σε κανένα από τα δυο παιχνίδια του ομίλου.

Αυτό δεν διατηρήθηκε στο β’ μέρος, όπου οι Πολωνοί συνέχιζαν να έχουν την κατοχή και να πιέζουν. Στο 54' ο Ζιελίνσκι πέρασε προωθημένη μπαλιά στον Λεβαντόφσκι στην περιοχή, αλλά ο Καβασίμα βγήκε και μπλόκαρε έγκαιρα. Λίγα λεπτά αργότερα ωστόσο, είχε έρθει η ώρα τους να πανηγυρίσουν.

Στο 59’ ο Κουρζάβα εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό, ο Μπέντναρεκ βρέθηκε στην «καρδιά» της ιαπωνικής άμυνας και με δυνατό πλασέ εξ επαφής άνοιξε το σκορ, βάζοντας δύσκολα στους Ασιάτες και βγάζοντάς τους εκτός της πρώτης δυάδας!

Τα ευχάριστα ήταν αδύνατον να προκύψουν από τη Βόλγκογκραντ Αρενα, όπου η Ιαπωνία δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Φαμπιάνσκι. Ωστόσο, το γκολ του Μίνα επί της Σενεγάλης άλλαξε τα δεδομένα, αφού έφερε τη διαφορά τερμάτων μεταξύ Αφρικανών και Ασιατών στα «ίσια» (4-4) και η πρόκριση κρινόταν στο έκτο κριτήριο ισοβαθμίας, όπου μετράνε οι κάρτες των ομάδων!

Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, με τους Ιάπωνες να μην απειλούν καν στο τελευταίο 10λεπτο, προσφέροντας μια παρωδία σε όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι με το να αλλάζουν πάσες στο κέντρο και ειδικά στις καθυστερήσεις να μην κάνουν ούτε αυτό! Τελικά, οι Σενεγαλέζοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και λόγω πλεονεκτήματος στις κάρτες, (6-4 υπέρ των Ιαπώνων), η ομάδα του Νισίνο πανηγύρισε την πρόκριση ως δεύτερη από τον όμιλο!

ΙΑΠΩΝΙΑ (Ακίρα Νισίνο): Καβασίμα, Ναγκατόμο, Μακίνο, Γιοσίντα, Χ. Σακάι, Σιμπασάκι, Γιαμαγκούτσι, Ουσάμι (65΄ Ινούι), Οκαζάκι (47΄ Οσάκο), Γκ. Σακάι, Μούτο (82΄ Χασέμπε)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ανταμ Ναβάλκα): Φαμπιάνσκι, Μπέντναρεκ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Γκοράλσκι, Κριχόβιακ, Γέντρεϊτσικ, Κουρζάουα (79΄ Πέσκο), Γκροσίτσκι, Ζιελίνσκι (79΄ Τεόντορτσικ), Λεβαντόφσκι

«Για τα άρθρα που αναδημοσιεύονται εδώ με πήγη, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο την ιστοσελίδα»