ΠΑΟΚ: Πρωταθλητής Ελλάδας 2018-2019

Μετά από 34 χρόνια προσμονής ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μία αγωνιστική πριν το τέλος του φετινού «μαραθωνίου» της Super League έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον Λεβαδειακό στην κατάμεστη Τούμπα και, επικρατώντας με 5-0 των Βοιωτών, κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο, για Τρίτη φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά το μακρινό 1985.

«Νάτοι νάτοι οι πρωταθλητές» ήταν ένα από τα συνθήματα που δονούσαν την Τούμπα, η οποία είχε γεμίσει ασφυκτικά από αρκετά νωρίς, με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να πανηγηρίζουν με τη ψυχή τους το πολοπόθητο τρόπαιο, ζώντας στιγμές που περίμεναν τόσα χρόνια!

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Λουτσέσκου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με το γκολ του Σάκχοφ (3΄) και το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπίσεσβαρ (8') έκανε γρήγορα το 2-0.

Στο 53ο λεπτό ο Βαρέλα προωθήθηκε και με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Σάκχοφ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 60' έκανε το 4-0 για τους «ασπρόμαυρους».

Το 5-0 για τους Θεσσαλονικείς το έκανε εν μέσω αποθέωσης ο Σβιντέρφσκι στο 81'.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο τραυματίας Βιερίνια μπήκε εν μέσω αποθέωσης στον αγωνιστικό χώρο για να καταγράψει συμμετοχή στη νίκη τίτλου της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 29ο λεπτό ο «δικέφαλος» του Βορρά κέρδισε και δεύτερο πεναλτι στο ματς, ωστόσο ο Πέλκας, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση είδε τον Μπάγιατς να αποκρούει την μπάλα.
«Για τα άρθρα που αναδημοσιεύονται εδώ με πήγη, ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρουμε καθώς απηχούν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών τους και δεν δεσμεύουν καθ’ οιονδήποτε τρόπο την ιστοσελίδα»